NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Хор "Ангел Букорещлиев" е първият в България, основан през 1896 г.
3157
Тонът на времето

Хор "Ангел Букорещлиев" е първият в България, основан през 1896 г.

Пловдивското певческо дружество (ППД) “Ангел Букорещлиев“ посреща публика в обновената и ремонтирана сграда на дружеството на ул. “Ангел Букорещлиев“ № 18 и своя камерна зала, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Община Пловдив. Благодарение на извършения ремонт на близо 100-годишната сграда – дом на дружеството, хористите вече имат нормални условия за репетиции и своя камерна зала, в която да представят изкуството си пред публика. Няколкомесечният ремонт и обновяване на Дома на ППД "Ангел Букорещлиев" се осъществи с финансиране, осигурено от община Пловдив и помощта на дарители

| 28 Октомври 2024, 10:58 ч.
Хор
Хор "Ангел Букорещлиев" е първият в България, основан през 1896 г.
Снимка © DFA

Пловдивското певческо дружество (ППД) “Ангел Букорещлиев“ посреща публика в обновената и ремонтирана сграда на дружеството на ул. “Ангел Букорещлиев“ № 18 и своя камерна зала, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Община Пловдив. Благодарение на извършения ремонт на близо 100-годишната сграда – дом на дружеството, хористите вече имат нормални условия за репетиции и своя камерна зала, в която да представят изкуството си пред публика. Няколкомесечният ремонт и обновяване на Дома на ППД "Ангел Букорещлиев" се осъществи с финансиране, осигурено от община Пловдив и помощта на дарители. 

Шведският музикант Бьорн Улвеус от АББА се ожени за партньорката си - датчанката Кристина Сас, съобщи ДПА.

79-годишният шведски певец, който вече е бил женен два пъти, се запознава със Сас през 2021 г. в Нюрнберг, Германия, във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage.

В публикация на страницата му в Инстаграм се казва: „Днес, на 21 септември 2024 г., Бьорн Улвеус се ожени за Кристина Сас от Хернинг, Дания. Те се запознаха в Нюрнберг през 2021 г. във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage и започнаха да се срещат през пролетта на 2022 г. Сватбата се състоя в Копенхаген в присъствието на близки приятели и семейство.

Бьорн Улвеус е световноизвестен като член на шведската група АББА, която тази година отбеляза 50 години от спечелването на конкурса за песен на „Евровизия“ с песента Waterloo.

„На кино, на село" е фестивал, посветен на изкуството на киното и културното развитие на малките населени места в България. Пилотното издание на фестивала се състоя в село Трудовец в периода от юли до септември 2024 г., припомнят организаторите.

По думите им целта е да се предостави редовен достъп до съвременно кино в най-малките населени места, като същевременно насърчи културния обмен и социалната ангажираност в различните общности. Визията на фестивала е да създаде мрежа от киносела, където прожекциите ще бъдат независими и устойчиви, благодарение на обучението на местни координатори – кинобудители, които ще имат ключова роля в организацията и провеждането на бъдещи прожекции.

През следващата 2025 година са планирани пет села в България. Това издание на фестивала ще включва не само прожекции, но и редица съпътстващи съби

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър. 

Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г. 

Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят. Спектакълът е по идея и хореография на Филип Миланов и е в изпълнение

Фотоизложбата "На село" на Стоянка Кънчева ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък на 15 октомври.

Това съобщи авторката, която отскоро е и директор на културния институт.

Експозицията ще остане в музея до 5 ноември. 

"На село" е разказ в снимки за едно ежедневие на село, съвсем обикновено. Или не съвсем", каза тя.

Кънчева посочи, че "На село" не е име, а място, дом, в който всички ние, които имаме необикновен късмет, се завръщаме рано или късно. Подбраните кадри в изложбата ще преведат публиката през един двор и една кухня по време на четирите сезона. 

"Ако чрез снимките усетите ароматите на селото, значи са ви докоснали. Ако след изложбата се обадите на някого от село, значи тя е постигнала целта си. А ако след обаждането сте почувствали обичта, значи сте щастливци", каза още авторката. 

Стоянка Кънчева е

“Искам да изкажа огромната си благодарност – моята и на членовете на певческото дружество - към хората, без които нямаше как да направим всичко това. Хората, помогнали днес да имаме тази прекрасна, обновена сграда с приятна и уютна атмосфера, един истински нов център за изкуства. Тук, освен нашите репетиции, ще има концерти, представяне на книги, образователни събития, майсторски класове. Вече договорихме с г-жа Нели Попова – директор на НУМТИ “Добрин Петков“, всяка първа събота в месеца да има съботни матинета с ученици, една традиция от времето, когато аз бях ученик. Ще има литературни четения, съвместно с Дружество на писателите и др. Искам обаче да кажа - не парите са най-важното нещо, а приятелството, връзките между хората! Разбрах го, защото без приятели нищо не е възможно. Без приятели – светът е нищо. Благодаря ви!“, е казал диригентът и председател на ППД “Ангел Букорещлиев“ Илиян Тиганев, цитиран в съобщението.

“Всичко това нямаше да е възможно без Илиян. Не съм срещал такава енергия – още повече от  толкова млад човек, който при това се занимава с изкуство. Това е пример как могат да се случват нещата с малко средства, много енергия и много помощ от обществото. И така всички сме ангажирани и всички много му се радваме. Човешката енергия успя и днес Пловдивското певческо дружество “Ангел Букорещлиев“ има нов дом“, е коментирал кметът Костадин Димитров.  Специална благодарност е отправил председателят на ППД “Ангел Букорещлиев“ Илиян Тиганев към многото дарители спомогнали за осъществяването на каузата.

Предстои да бъде довършен специалният кът - стена с уникални фотографии, които разказват и пазят паметта за хората и събитията, част от 128 - годишната история на Пловдивското певческо дружество.   

ППД "Ангел Букорещлиев" е първият хор в България, основан през 1896 г. В своята 128-годишна история, хорът има редица музикални участия в цяла България, както и изяви в многобройни международни турнета. Завоюва високи отличия на множество конкурси, сред които и безспорно най-ценното - любовта на публиката. През далечната 1895 година в къщата на Никола Попов се събират 18 ентусиазирани почитатели на музиката, които решават да създадат хор. За диригент е поканен Ангел Букорещлиев - учител по пеене в Пловдивската мъжка гимназия. Няколко месеца по-късно на 4-ти март 1896г. се провежда учредително събрание, на което любителският мъжки хор е преименуван на Пловдивско певческо дружество. 

Днес хористите с ентусиазъм продължават да поддържат пламъка на любовта към песента с надежда за опазване на традициите и за нова ера на Пловдивското певческо дружество. Ремонтираната и обновена сграда е важна стъпка в тази посока. Община Пловдив ежегодно подкрепя дейността на дружеството чрез проекти, финансиране на пътувания по програма "Мобилност", концертни изяви и средства за издръжка.  

Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.

Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.

Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.

Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.

„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Младата българска джаз формация Postcard ще гостува на Сцена „Арт лято“ във Велико Търново на 24 август, съобщиха организаторите на събитието.

На концерта музикантите Ралица Тонева (алт саксофон, флейта), Неделчо Нинов (тенор тромбон), Вилизар Гичев (китара), Теодор Тошков (барабани) и Христо Минчев (контрабас) ще представят дебютния си авторски албум Stories. Той включва пиеси на всеки от основния състав на групата. Композициите носят почерка на авторите си, отразяват техните интереси, търсения, но същевременно се усеща и симбиозата, създадена от споделеното музициране, при което те експериментират и разработват заедно идеите.

Вдъхновенията и влиянията в пиесите на Postcard са широкообхватни – от бигбендовата музика от 20-те години на XX век, през бибоп и фрий джаз до съвременен джаз. Заглавието на дебютния албум Stories отразява от една ст

Изложба живопис на Илиян Ангелов ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ).

Експозицията е озаглавена „Писма до морето“ и ще бъде разположена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 3 до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Илиян Ангелов е роден през 1964 в град Каварна. През 1983 завършва НХГ „Димитър Добрович“, Сливен, а през 1991 – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, факултет „Изящни изкуства“, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“. Художник, преподавател.  Автор е на няколко самостоятелни изложби във Велико Търново, Добрич, Варна, Пловдив и Плевен. Участвал е в редица общи и колективни изложби. 

/ВСР

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
3157
Тонът на времето

Хор "Ангел Букорещлиев" е първият в България, основан през 1896 г.

Пловдивското певческо дружество (ППД) “Ангел Букорещлиев“ посреща публика в обновената и ремонтирана сграда на дружеството на ул. “Ангел Букорещлиев“ № 18 и своя камерна зала, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Община Пловдив.Благодарение на извършения ремонт на близо 100-годишната сграда – дом на дружеството, хористите вече имат нормални условия за репетиции и своя камерна зала, в която да представят изкуството си пред публика.

| 28 Октомври 2024, 10:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Хор
Хор "Ангел Букорещлиев" е първият в България, основан през 1896 г.
Снимка © DFA

Пловдивското певческо дружество (ППД) “Ангел Букорещлиев“ посреща публика в обновената и ремонтирана сграда на дружеството на ул. “Ангел Букорещлиев“ № 18 и своя камерна зала, съобщи Катрин Гутман от културния отдел на Община Пловдив. Благодарение на извършения ремонт на близо 100-годишната сграда – дом на дружеството, хористите вече имат нормални условия за репетиции и своя камерна зала, в която да представят изкуството си пред публика. Няколкомесечният ремонт и обновяване на Дома на ППД "Ангел Букорещлиев" се осъществи с финансиране, осигурено от община Пловдив и помощта на дарители. 

“Искам да изкажа огромната си благодарност – моята и на членовете на певческото дружество - към хората, без които нямаше как да направим всичко това. Хората, помогнали днес да имаме тази прекрасна, обновена сграда с приятна и уютна атмосфера, един истински нов център за изкуства. Тук, освен нашите репетиции, ще има концерти, представяне на книги, образователни събития, майсторски класове. Вече договорихме с г-жа Нели Попова – директор на НУМТИ “Добрин Петков“, всяка първа събота в месеца да има съботни матинета с ученици, една традиция от времето, когато аз бях ученик. Ще има литературни четения, съвместно с Дружество на писателите и др. Искам обаче да кажа - не парите са най-важното нещо, а приятелството, връзките между хората! Разбрах го, защото без приятели нищо не е възможно. Без приятели – светът е нищо. Благодаря ви!“, е казал диригентът и председател на ППД “Ангел Букорещлиев“ Илиян Тиганев, цитиран в съобщението.

Шведският музикант Бьорн Улвеус от АББА се ожени за партньорката си - датчанката Кристина Сас, съобщи ДПА.

79-годишният шведски певец, който вече е бил женен два пъти, се запознава със Сас през 2021 г. в Нюрнберг, Германия, във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage.

В публикация на страницата му в Инстаграм се казва: „Днес, на 21 септември 2024 г., Бьорн Улвеус се ожени за Кристина Сас от Хернинг, Дания. Те се запознаха в Нюрнберг през 2021 г. във връзка с издаването на последния албум на АББА Voyage и започнаха да се срещат през пролетта на 2022 г. Сватбата се състоя в Копенхаген в присъствието на близки приятели и семейство.

Бьорн Улвеус е световноизвестен като член на шведската група АББА, която тази година отбеляза 50 години от спечелването на конкурса за песен на „Евровизия“ с песента Waterloo.

„На кино, на село" е фестивал, посветен на изкуството на киното и културното развитие на малките населени места в България. Пилотното издание на фестивала се състоя в село Трудовец в периода от юли до септември 2024 г., припомнят организаторите.

По думите им целта е да се предостави редовен достъп до съвременно кино в най-малките населени места, като същевременно насърчи културния обмен и социалната ангажираност в различните общности. Визията на фестивала е да създаде мрежа от киносела, където прожекциите ще бъдат независими и устойчиви, благодарение на обучението на местни координатори – кинобудители, които ще имат ключова роля в организацията и провеждането на бъдещи прожекции.

През следващата 2025 година са планирани пет села в България. Това издание на фестивала ще включва не само прожекции, но и редица съпътстващи съби

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” завършва с две представления, които предстоят на сцена „Филиал“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, съобщават организаторите от Варна денс театър. 

Утре ще бъде представен танцовият спектакъл „Послания” на Варна денс театър с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Той е изграден върху житейската философия и стиховете на варненския поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружението на писателите във Варна от 1997 до 2001 г. 

Финалното събитие на „Танцови маршрути” тази година е на 14 ноември със соловия пърформанс Behind you, посветен на връзката между съзнателните и безсъзнателните опити на човека, на спомените, които се сливат и разделят. Спектакълът е по идея и хореография на Филип Миланов и е в изпълнение

Фотоизложбата "На село" на Стоянка Кънчева ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък на 15 октомври.

Това съобщи авторката, която отскоро е и директор на културния институт.

Експозицията ще остане в музея до 5 ноември. 

"На село" е разказ в снимки за едно ежедневие на село, съвсем обикновено. Или не съвсем", каза тя.

Кънчева посочи, че "На село" не е име, а място, дом, в който всички ние, които имаме необикновен късмет, се завръщаме рано или късно. Подбраните кадри в изложбата ще преведат публиката през един двор и една кухня по време на четирите сезона. 

"Ако чрез снимките усетите ароматите на селото, значи са ви докоснали. Ако след изложбата се обадите на някого от село, значи тя е постигнала целта си. А ако след обаждането сте почувствали обичта, значи сте щастливци", каза още авторката. 

Стоянка Кънчева е

“Всичко това нямаше да е възможно без Илиян. Не съм срещал такава енергия – още повече от  толкова млад човек, който при това се занимава с изкуство. Това е пример как могат да се случват нещата с малко средства, много енергия и много помощ от обществото. И така всички сме ангажирани и всички много му се радваме. Човешката енергия успя и днес Пловдивското певческо дружество “Ангел Букорещлиев“ има нов дом“, е коментирал кметът Костадин Димитров.  Специална благодарност е отправил председателят на ППД “Ангел Букорещлиев“ Илиян Тиганев към многото дарители спомогнали за осъществяването на каузата.

Предстои да бъде довършен специалният кът - стена с уникални фотографии, които разказват и пазят паметта за хората и събитията, част от 128 - годишната история на Пловдивското певческо дружество.   

Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.

Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.

Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.

Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.

„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Младата българска джаз формация Postcard ще гостува на Сцена „Арт лято“ във Велико Търново на 24 август, съобщиха организаторите на събитието.

На концерта музикантите Ралица Тонева (алт саксофон, флейта), Неделчо Нинов (тенор тромбон), Вилизар Гичев (китара), Теодор Тошков (барабани) и Христо Минчев (контрабас) ще представят дебютния си авторски албум Stories. Той включва пиеси на всеки от основния състав на групата. Композициите носят почерка на авторите си, отразяват техните интереси, търсения, но същевременно се усеща и симбиозата, създадена от споделеното музициране, при което те експериментират и разработват заедно идеите.

Вдъхновенията и влиянията в пиесите на Postcard са широкообхватни – от бигбендовата музика от 20-те години на XX век, през бибоп и фрий джаз до съвременен джаз. Заглавието на дебютния албум Stories отразява от една ст

Изложба живопис на Илиян Ангелов ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ).

Експозицията е озаглавена „Писма до морето“ и ще бъде разположена в СБХ на ул. „Шипка“ 6 от 3 до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Илиян Ангелов е роден през 1964 в град Каварна. През 1983 завършва НХГ „Димитър Добрович“, Сливен, а през 1991 – ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, факултет „Изящни изкуства“, специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“. Художник, преподавател.  Автор е на няколко самостоятелни изложби във Велико Търново, Добрич, Варна, Пловдив и Плевен. Участвал е в редица общи и колективни изложби. 

/ВСР

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

ППД "Ангел Букорещлиев" е първият хор в България, основан през 1896 г. В своята 128-годишна история, хорът има редица музикални участия в цяла България, както и изяви в многобройни международни турнета. Завоюва високи отличия на множество конкурси, сред които и безспорно най-ценното - любовта на публиката. През далечната 1895 година в къщата на Никола Попов се събират 18 ентусиазирани почитатели на музиката, които решават да създадат хор. За диригент е поканен Ангел Букорещлиев - учител по пеене в Пловдивската мъжка гимназия. Няколко месеца по-късно на 4-ти март 1896г. се провежда учредително събрание, на което любителският мъжки хор е преименуван на Пловдивско певческо дружество. 

Днес хористите с ентусиазъм продължават да поддържат пламъка на любовта към песента с надежда за опазване на традициите и за нова ера на Пловдивското певческо дружество. Ремонтираната и обновена сграда е важна стъпка в тази посока. Община Пловдив ежегодно подкрепя дейността на дружеството чрез проекти, финансиране на пътувания по програма "Мобилност", концертни изяви и средства за издръжка.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.